Typy zapínání

Již od chvíle, kdy se ženy začaly zdobit náušnicemi, bylo třeba řešit problém jak zabezpečit uchycení náušnic tak, aby bylo pohodlné a zároveň nositelka šperky neztratila. Při výrobě šperků se tak vyvinulo mnoho typů zapínání, přičemž každé z nich má své výhody i slabší stránky. Používané zapínání se liší jednak podle lokality, kde se šperky vyrábí (místní tradice), ale i pro různé typy náušnic – pro hodnotnější diamantové náušnice bude hledisko bezpečnosti proti ztrátě určitě důležitější než u stříbrných náušnic nebo u bižuterie. Zároveň váha zapínání bude důležitější u zlatých náušnic než u náušnic z levnějšího materiálu.

Nejdůležitější však je, aby zapínání náušnice bylo pohodlné a bezpečné. To samozřejmě platí dvojnásob u dětských náušnic, kde je hledisko bezpečnosti naprosto zásadní. Bezpečnost u dětských náušnic má dvě složky – zapínání dětské náušnice musí být vyrobeno z takového kovu a takovým způsobem, aby se minimalizovalo nebezpečí jakýchkoli alergických reakcí. Zapínání všech dětských náušnic Cutie je vyráběno buď ze 14 karátového zlata nebo stříbra 925/1000. Všechny dětské náušnice z bílého zlata a ze stříbra mají vždy povrchovou úpravu z Rhodia, které zabezpečuje nejen dokonalý vzhled náušnice, ale také minimalizuje nebezpečí jakýchkoli alergických reakcí.
Druhou složkou bezpečnosti zapínání u dětských náušnic je riziko rozepnutí (ať už samovolně nebo tím, že si dítě náušnice sundá). Hrozí totiž, že by menší dítě mohlo v takovém případě náušničku spolknout nebo se jinak zranit. Proto pro dětské náušničky Cutie při použití pro malé děti doporučujeme vždy využít brizury, kde je nebezpečí rozepnutí náušnice dítětem prakticky vyloučeno. Blíže k jednotlivým zapínání dále.

Brizura („dětské náušnice pro miminka“)
Jedná se o zapínání, které je u dětských náušnic prodávaných v České i Slovenské Republice naprosto dominující. Jedná se o naše lokální specifikum, které v jiných částech světa nemá tradici. Nicméně jsme se již opakovaně setkali s tím, že když jsme na mezinárodním trhu představili zájemcům o dětské náušničky toto zapínání, upřednostnili ho oproti jiným námi nabízeným variantám. Důvodem je především minimalizace nebezpečí, že si dítě samo  náušničku rozepne a tím vyloučení možných negativních následků. Naše dětské náušničky Cutie tak jsou s brizurami vyváženy například do Spojených států, Kanady a zemí EU.

Brizura se také někdy označuje jako „zapínání dopředu“. Na hlavě (ozdobě) dětské náušnice je nahoře očko, do kterého se uchycuje pohyblivá část brizury. Ta je přichycena vzadu na hlavě náušničky, takže zapínání jako takové nijak nenarušuje vzhled šperku. Zároveň při dostatečném napružení brizury je náušnička pevně zajištěna. Pokud se Vám zdá zapínání volné a nechcete si brizuru napružit sami, můžete požádat o pomoc ve zlatnictví.

Brizury mohou být používány na dětských náušnicích již pro miminka a v závislosti na velikosti boltce ho lze využít až do školního věku (obvykle minimálně do 6-8 let).

Malá klapka („náušnice pro malé slečny“)
Jedná se o menší variantu zapínání, které je u nás nejrozšířenější u šperků pro dospělé (někdy označováno jako „patent“). Výhodou je snadné používání, bezpečnost proti samovolnému vypadnutí a estetický dojem, kdy zapínání nijak nenarušuje vzhled náušnice.

Patent se skládá ze dvou částí, které jsou připevněny k hlavě náušnice a je opatřen klapkou, která zapínání uzavře a zabrání tak vypadnutí náušnice. U dětských náušnic Cutie používáme klapku, která je o něco menší než běžně používané zapínání u náušnic pro dospělé. Patentové zapínání lze použít pro všechny typy zlatých dětských náušnic Cutie.

Zapínání na klapku u dětských náušnic Cutie doporučujeme pro slečny od cca. 6-8 let, přičemž se dá bez problémů nosit do přibližně 14 – 15 let. Nicméně toto zapínání používají i některé dospělé ženy s drobnějšími boltci.

Puzeta („motýlek“)
Toto zapínání je pravděpodobně nejrozšířenější na zahraničních trzích a u šperků z importu. Výhodou tohoto zapínání je malá váha a jednoduchost. Hlavní nevýhodou je nebezpečí uvolnění náušnice, což je problém hlavně u dětských náušnic, kde nehrozí jen ztráta, ale i případná rizika při spolknutí šperku. Další nevýhodou puzety může být i větší riziko reakce na šperk vzhledem k tomu, že hlava náušnice přímo přiléhá k uchu. A pokud nositelka v náušnicích spí, může být puzeta i nepohodlná („píchat“).

Zapínání se skládá z tyčky (dříku), který je připevněn zezadu na náušnici a puzeta je pak na něj navlečena (po protáhnutí boltcem) přes kruhový výřez, což zabraňuje uvolnění. Obecně u dětských náušnic puzety nedoporučujeme. V případě zájmu se prosím informujte na možnost a podmínky výroby Vámi vybraných náušnic s tímto zapínáním.

Šroubek („balonek“)
Jedná se o variantu odvozenou od puzety, která je poměrně rozšířena na našem trhu, přičemž v zahraničí je takřka neznámá. Princip zapínání náušnice je stejný jako u puzety, pouze místo navlečení puzety je na dřík balonek uchycen závitem. Tím se zabraňuje hlavní nevýhodě puzety, tedy nebezpečí ztráty náušnice. Ostatní nevýhody a výhody jsou identické jako u náušnic se zapínáním na puzetu.

Ani šroubek není v našich podmínkách u dětských náušnic příliš často využíván. V případě zájmu se prosím informujte na možnost a podmínky výroby Vámi vybraných náušnic s tímto zapínáním.

„Polský“ nebo „Ruský“ háček
Název naznačuje, že tento způsob zapínání je rozšířen především na některých zahraničních trzích. Jedná se de facto o háček, který je po provlečení uchem zajištěn uchycením do malého háčku na spodní části náušnice. Tím se omezuje riziko samovolného uvolnění a ztráty náušnice. Výhodou je jednodušší konstrukce zapínání a omezení rizika ztráty náušnice oproti klasickým háčkům. Nevýhodou může pro někoho být větší velikost a vzhled.

Na našem trhu standardně toto zapínání k dětským náušničkám Cutie nenabízíme. V případě zájmu se prosím informujte na možnost a podmínky výroby Vámi vybraných náušnic s tímto zapínáním.

Další zapínání, která se k dětským náušnicím nepoužívají
„Francouzský“ nebo také „Řecký“ patent – drátek se provleče uchem a následně se na něm vybroušený zámeček zaklapne do pohyblivé části zapínání náušnice. Zapínání je oblíbené pro svou estetickou funkci – zapínání je schováno „za uchem“ a hlava náušnice je tak výrazná i u menších šperků.
Kruhy – toto zapínání je bezpečné z hlediska rizika ztráty šperku, nicméně se samozřejmě dá použít pouze u náušnic typu kruh. Zúžená strana náušnice se provlékne uchem a následně zaklapne do druhé strany kruhu.
Háček – jde o nejjednodušší způsob připevnění náušnic do propíchnutého ucha. Toto zapínání je velmi rozšířené v zahraničí u šperků z obecných kovů, ale i u stříbrných náušnic. Výhodou je jednoduchost, hlavní nevýhodou pak nebezpečí ztráty náušnice.